קצין בכיר שחשף עינויים ביחידה סודית נחקר באזהרה

קצין בכיר שחשף עינויים ביחידה סודית נחקר באזהרה

אל”מ ח’ נחקר לפני כ-4 שנים, וחזר בו מעיקרי דבריו שהובילו לחשיפת שיטות החקירה של יחידת הסוכנים של חיל המודיעין, ובפרט של הסוכן “קפטן ג’ורג'”

  • 18.12.2011
  • גילויים חדשים בפרשה שחשפה את שיטות החקירה של יחידה 504 – יחידת הסוכנים של חיל המודיעין, שאחראית לחקירת שבויים.

    הפרשה נודעה בעקבות תלונות על עינויים מצד פליטים עיראקים שנחקרו בישראל ומצד מוסטפה דיראני, מי שהחזיק בנווט השבוי רון ארד. בשני המקרים יוצגו המתלוננים על ידי עו”ד צבי ריש. בסוף שנות ה-90 נפגש ריש עם בכיר ביחידה 504, אלוף-משנה במילואים ח’, ששטח בפניו את הידוע לו על דרכי החקירה ביחידה בכלל, ובפרט על השיטות שנקט חוקר המכונה קפטן ג’ורג’, שעמד במרכז התלונה של דיראני. מהדברים עלתה שורה ארוכה של טענות לעינויים. ח’ טען בין השאר כי השתתף בחקירה שבה ג’ורג’ החדיר לנחקר אלה לפי הטבעת. כעת מתברר כי שנים לאחר הפנייה לריש נחקר ח’ באזהרה ביחידה הארצית לחקירת פשיעה חמורה ובינלאומית (היאחב”ל). בחקירה חזר בו ח’ מעיקרי הדברים. יש לציין כי קפטן ג’ורג’ כלל לא נחקר. כעת נחשפים גם הדברים המלאים שגילה ח’ לעו”ד ריש על שיטות העינויים.

    מקורבו של ג’ורג’ הכחיש אתמול את כל הטענות שהעלה ח’ נגדו. היום משמש ג’ורג’ יועץ לענייני ערבים למפקד משטרת ירושלים. בכוונתו להגיש תביעת נזיקין נגד הצבא, שלא חידש את החוזה אתו בשל התלונות נגדו כדי “לעשות סדר” ביחידה, ותוך התעלמות מכך שמדובר ב”תלונות סרק”, לשיטתו.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: